Davne 1887. godine, Heinrich von Littrow kao predsjednik te Robert Whitehead kao podpredsjednik osnovali su prvi jedriličarski klub na Jadranu ”Union Yacht Club Quarnero” u Opatiji, i to 21. prosinca 1887. godine, (utemeljen u lipnju/srpnju 1886”Union Yacht Club Verthersee”). U prvoj godini postojanja klub je imao 70 članova. To je bio jedan od najelitnijih i najstarijih klubova na Mediteranu ( drugi nakon Reggio club Italia). Klub je imao nekoliko brodova jedrilica, kuter ‘Bora’ , lugger ‘Najade’ i jedrilicu ‘Palamida’. Vlasnici brodova i samog kluba su bili austrijanci dok su posade tih jedrilica bili uglavnom domaći ljudi.

Dobrostojeći opatijski građani   željni napretka i prosperiteta Opatije osnivaju prvi hrvatski klub pod nazivom ‘Veslački klub Illyria’. Klub je osnovan 26. veljače 1911. godine. Svrha društva je bila, tako piše u prvom statutu kluba iz tog doba :

gajiti i promicati gimnastiku na moru te sve nautičke vježbe, a osobito veslanje i jedrenje priređivati utrke ( regate ) priređivati zabave na  moru sudjelovati kod zabava i utrka što ih priređuju druga slična društva. Klub već tada ima spremište čamaca na mjestu gdje je i danas   na adresi   Zert 1. Aktivnost kluba bila je velika. Svakog blagdana u ljetnim mjesecima održavale su se utrke i regate ispred Opatije.

Nakon dolaska talijana klub i dalje živi sa promjenjenim imenom ‘Cannotieri Abbazia’.
U vrijeme drugog svjetskog rata aktivnost kluba je zamrla.

Poslije drugog svjetskog rata nekoliko entuzijsta i ljubitelja jedrenja, prionuli su na uređenje nekoliko   jedrilica koje su se još mogle popraviti, te se osniva brodarsko društvo ‘Jadran’ (27.prosinac 1947. ) Brodarsko društvo ‘Jadran’ je već početkom 50-tih počeo s organiziranjem većih regata, pa je tako nastao i prvi Kup Opatije 1972. godine.1997. godine klub je promjenio ime u Jedriličarski klub ‘Opatija’.

Među najznačajnije aktivnosti  kluba spada  organiziranje škole jedrenja za djecu iz kojih kasnije proizlaze odlični jedriličari koji osvajaju državna prvenstva, članovi su hrvatske reprezentacije, uspješni sudionici na europskim i svjetskim prvenstvima te olimpijadi. Među njima ima i odličnih trenera i jedriličarskih stručnjaka. Najbolji ostvareni rezultati naših takmičara od 2005. godine:

• 2. mjesto EP  LASER 4.7  MARKO ŠESTAN 2005.g
  • 1. mjesto PH  LASER 4.7  MARKO ŠESTAN 2005.g.
  • 3. mjesto PH  LASER 4.7  LINA STOCK 2006.g.
  • 3. mjesto PH  LASER 4.7  LUCIANO HLANUDA 2006. g
  • 2. mjesto PH  OPTIMISTI DJEVOJKE  KJARA DIVJAKINJA 2006.g.
  • 3. mjesto PH  DO 12 GODINA OPTIMIST ANJA HAMERLITZ 2006.g.
  • 2. mjesto PH  EKIPNO KLASA OPTIMIST 2006.g
  • 2. mjesto EP  OPTIMIST JURAJ DIVJAKINJA 2007.g
  • 3. mjesto SP  LASER 4.7 LINA STOCK 2007. g
  • 5. mjesto EP  LASER 4.7 LINA STOCK 2007. g
  • 1. mjesto PH  OPTIMIST VALNEA SINDIČIĆ 2007. g
  • 1. mjesto PH  OPTIMIST DO 12g. MATEO PAVINČIĆ 2007. g
  • 2. mjesto PH  EKIPNO KLASA OPTIMIST 2007. g
  • 1. mjesto PH  LASER 4.7 JURAJ DIVJAKINJA 2008. g
  • 1. mjesto PH  LASER RADIAL JURAJ DIVJAKINJA 2008.g.
  • 1. mjesto PH  EKIPNO KLASA OPTIMIST 2009. g.
  • 3. mjesto SP  LASER 4.7 JURAJ DIVJKINJA 2009. g
  • 1. mjesto PH  LASER RADIAL JUNIORI JURAJ DIVJKINJA 2009. g
  • 4. mjesto EP  KLASA OPTIMIST Anja Hamerlitz  2010.
  • 3. mjesto PH  OPTIMIST ANJA HAMERLITZ 2010.g.
  • 1. mjesto EP  EKIPNO KLASA OPTIMIST Anja Hamerlitz i Mateo Pavinčić 2010.g.
  • 1. mjesto PH  LASER RADIAL JUNIORI Juraj Divjakinja 2010g.
  • 1. mjesto PH  EKIPNO KLASA OPTIMIST 2011.g.
  • 1. mjesto PH  LASER 4.7  Anja Hamerlitz 2011. g
  • 3. mjesto SP i EP LASER 4.7 Anja Hamerlitz 2012.g.
  • 3. mjesto PH  EKIPNO KLASA OPTIMIST 2012.g.
  • 3. mjesto PH  OPTIMIST MARKO GAČIĆ  2012.g.
  • 3. mjesto PH  EKIPNO KLASA OPTIMIST u sastavu: Marko Gačić, Tomas Hamerlitz, Lucija Laković, Antonio Lukšić i Marko Vuksanović 2013.g
  • 2. mjesto PH  OPTIMIST  DJEVOJČICE Lucija Laković 2013.g
  • 3. mjesto SP  Byte CII – Newport, RI  USA, Pavle Živanović 2013.g
  • 1. mjesto PH  LASER  4,7  Paolo Mavrinčić 2013.

Treba reći da klubu u radu  veliku pomoć pružaju roditelji, brojni simpatizeri bez kojih klub ne bi mogao ostvariti preduvijete za brojne uspjehe i zapažene rezultate koji su posebno obilježili rad tokom svih ovih godina.

Osim odlazaka na takmičenja,  Jedriličarski klub Opatija, iz godine u godinu  organizira kvalitetna jedriličarska natjecanja, ove je godine organiziro četiri od sedam velikih jedriličarskih manifestacija i to:

Danas klub organizira šest sportskih manifestacija a to su redom :

• PROLJETNI KUP OPTIMISTA
  • IOM OPATIJA CUP